تجهیزات مورد نیاز برای آندایزینگ

کیفیت سطوح تشکیل شده در اندایزینگ قطعات آلومینیومی به عوامل مختلفی مانند تکمیل بودن تجهیزات و استفاده صحیح از آنها بستگی دارد. تجهیزات مورد نیاز آندایزینگ، منبع جریان الکتریکی و تعدادی مخزن برای نگهداری محلول های مختلف است. این مخزن ها شامل مخزن های تمیز کردن، آبکشی ، اکسیداسیون الکترولیتی و آب بندی هستند.

تجهیزات موثر بر کیفیت سطوح تشکیل شده در اندایزینگ

 

منبع جریان آندایزینگ:

اکثر فرایند های آندایزینگ با استفاده از جریان مستقیم انجام میشوند که از منبع جریان الکتریکی استفاده میشود. در مقیاسهای کوچک نیز از منبعی با کنترل اتوماتیک برای ایجاد شرایط استاندارد استفاده میشود.

ساختمان مخزن:

مخزن و تجهیزات جانبی آن که عملیات آندایزینگ در داخل آن انجام میشود، مهمترین بخش در اندایزینگ هستند.مواد مورد استفاده برای ساخت مخزن در جدول اورده شده است. مخزن ها به گونه ای طراحی میشوند که وقتی با مایعی پر میشوند از اعوجاج اجتناب شود، مثلا درمخزنی به طول ده متر انحراف کل در مرکز باید بیشتر از پنج سانتی متر نباشد. مخزن آب کشی از پایین به دریچه ای متصل است، ولی در مخزن های حاوی محلول های اسیدی یا بازی ، بهتر است به دریچه ای متصل نباشند و یا استفاده از شیلنگ و پمپ می توان آن ها را تخلیه کرد.

کاتد:

برخی از عناصر و فلزات به عنوان کاتد در داخل مخزن آندایزینگ قرار میگیرند که معمول ترین آنها سرب، آلومینیوم و گرافیت هستند. ورق آلومینیوم معمول ترین فلز مورد استفاده در ساخت کاتد است که توسط پیچ، مهره و یا هر وسیله دیگری به میله حامل جریان منفی (کاتد) وصل میشود، در صورت اعمال جریان الکتریسیته، ورق الومینیومی یا کاتد در مقابل خوردگی محافظت میشود و اگر جریان برقرار نباشد؛ ورق مذکور در داخل محلول الکترولیت به تدریج حل میشود ولی مقدار آن بسیار جزئی است و به شرایط محلول داخل مخزن بستگی دارد.

محلول جنس مخزن
تمیزکننده اسید سولفوریک گرم فولاد با پوشش سربی
سود سوز آور فولاد نرم
شفاف سازی الکترولیتی فولاد نرم
الکتروپولیش با اسید فسفریک پوشش های شیشه ای، کاتد های فولاد زنگ نزن یا سرب
محلول پولیش شیمیایی پایه اسید فسفریک/نیتریک فولاد زنگ نزن یاتاقانی مولیبدن
اندایزینگ اسید سولفوریک پلی اتیلن با پوشش های pvc ، فولاد با پوشش سربی، کاتد های آلومینیومی یا سربی
اندایزینگ اسید کرومیک فولاد نرم یا کاتد فولاد زنگ نزن
اندایزینگ اسید اگزالیک لاستیک سخت یا فولاد نرم پوشش داده شده با PVC
اسید نیتریک (سرد) فولاد نرم پوشش داده شده با PVC یا لاستیک بوتیل ، فولاد زنگ نزن
ابکشی بتون تقویت شده، سرب، لاستیک، فولاد نرم پوشش داده شده با سرب ، لاستیک ، فولاد نرم گالوانیزه شده ، چوب ، آجر های مقاوم به اسید ، PVC یا فایبرگلاس
رنگ های آلی فولاد زنگ نزن، فولاد پوشش داده شده با لاستیک
تجهیزات آبکاری

جهت مشاوره و راه اندازی خطوط آنودایزینگ برای قطعات آلومینیومی از جمله خط آنودایزینگ پروفیل های 6 متری با ما تماس بگیرید.

محلول های آندایزینگ
آندایزینگ و اصول فرآیند
فهرست